Spotkaliście się już kiedyś z pojęciem łóżka kontynentalnego? Nic dziwnego, jeśli nic Wam nie mówi. Dotychczas bowiem łóżka kontynentalne były bardzo drogim i rzadko stosowanym w prywatnych domach rozwiązaniem. Ale co tak naprawdę kryje się za tymi słowami? Co to jest łóżko kontynentalne?
Jak wygląda łóżko kontynentalne i czym różni się od zwykłego?
Jeszcze do niedawna łóżka kontynentalne znane były niemal wyłącznie sprzedawcom w sklepach z materacami oraz… pracownikom branży hotelarskiej. Dlaczego? Ponieważ inna nazwa tego rodzaju mebli to łóżka hotelowe. Bo tam właśnie, jak dotychczas, można było je najczęściej spotkać.
Podstawową cechą wyróżniającą łóżka kontynentalne jest ich budowa. Przede wszystkim są one umocowane na nóżkach, na których znajduje się skrzynia na pościel (najczęściej wypełniona materacem sprężynowym). Na niej osadzony jest z kolei wygodny właściwy materac. Jako opcję można dodatkowo zastosować tak zwany topper, który ma za zadanie przedłużyć żywotność właściwego materaca i zwiększyć komfort użytkowania. W czym jednak łóżko kontynentalne jest lepsze od tradycyjnego?
Czy łóżko kontynentalne posiada jakieś zalety?
Budowa łóżek kontynentalnych została starannie przemyślana. Tu każdy element ma ogromne znaczenie i współgra z całością.
Podstawa łóżka kontynentalnego
Łóżka kontynentalne mają doskonałą podstawę, która sprawia, że poszczególne składniki tworzą harmonijną całość. Dolna część, czyli tapicerowana skrzynia nosi nazwę boxspring. W jej wnętrzu umieszcza się zazwyczaj materac sprężynowy, który jest doskonałą podporą górnego modułu, z którym także idealnie się uzupełnia.
W niektórych wersjach, w skrzyni znajdują się pojemniki na pościel, w których można przechowywać również rzadziej używane sprzęty czy produkty sezonowe. Dodatkowa przestrzeń, która tworzy się w tapicerowanej skrzyni, ma jednak także inne zalety. Stanowi bowiem wentylację dla górnego materaca. Co więcej, odprowadza wilgoć z ciała, jak również pozwala utrzymać całe łóżko w czystości i dobrym stanie przez kolejne lata użytkowania.
Górny materac
To właśnie ta część łóżka ma kluczowe znaczenie dla ułożenia naszego ciała i jakości snu. Ona bowiem dopasowuje się do kształtu i ciężaru śpiącej na nim osoby.
W łóżkach kontynentalnych najczęściej stosuje się materace kieszeniowe (jego sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach wykonanych z bawełny; w tej wersji sprężyn jest więcej niż w materacu bonnelowym). Specjaliści sugerują, że materace kieszeniowe są zdrowsze i zapewniają większy komfort. Nie bez kozery nazywane są częścią bazową. Wyróżnia je duża tolerancja na większy ciężar, stąd też są częściej wybierane jako wykończenie łóżka kontynentalnego.
Wybór materaca bazowego jest bardzo istotny, ponieważ od jego twardości i rodzaju zależeć będzie jakość naszego snu. Wyróżnia się cztery podstawowe stopnie: H1, H2, H3 i H4, by zapewnić ciału odpowiednie oparcie. Tylko wybór odpowiedniego gwarantuje, że uda nam się zregenerować i w pełni odpocząć na własnym łóżku.
Topper łóżka kontynentalnego
Topper można określić jako wisienkę na torcie łóżka kontynentalnego. Nie jest elementem koniecznym, ale dzięki niemu zyskujemy większy komfort i trwałość naszego mebla.
Starannie dobrany topper przedłuża żywotność łóżka, ale również zwiększa funkcjonalność górnego materaca. Dzięki niemu jakość naszego snu znacząco się poprawi. Co więcej, jego konstrukcja uzupełni całość i sprawi, że będzie nam się zdrowo i w pełni wygodnie spało.
Materac nawierzchniowy pełni istotne funkcje, dopasowując się do kształtu i ciężaru ciała, gwarantuje tym samym 100% komfortu. Reguluje temperaturę ciała, podpiera kręgosłup i niweluje ucisk.
Warto jeszcze dodać, że posiada szereg zalet, które pozwalają zachować higienę i czystość łóżka. Chroni materac główny przed uszkodzeniami, ma także zdejmowaną powłokę, którą można wygodnie prać, co pozwala zachować maksymalną świeżość i czystość. Ponadto, chroni tapicerowaną część łóżka przed roztoczami.
Dlaczego warto zainwestować w łóżko kontynentalne?
Mówi się, że kto raz kupił łóżko kontynentalne, nie zamieni go już nigdy więcej na tradycyjne rozwiązanie. Brak stelaża, który został zastąpiony skrzynią, zapewnia równomierne podparcie dla całej konstrukcji. Całość ma wysokość około 50 – 70 centymetrów, co sprawia, że wygodnie się na takim łóżku kłaść, wstawać, a nawet zmieniać pościel czy ścielić je. Jednak najważniejszą zaletą łóżek kontynentalnych jest to, że ich modułowa konstrukcja pozwala na maksymalne dopasowanie mebla do swoich potrzeb.
Łóżko kontynentalne to prawdziwy majstersztyk wśród mebli do spania. Jedyna w swoim rodzaju konstrukcja pozwala na personalizację poszczególnych elementów tak, by spało nam się wygodnie i w pełni komfortowo.