Obecność w domu lamp, to w zasadzie konieczność. Stanowią źródło światła, dlatego chyba nikt nie wyobraża sobie zrezygnować z ich montażu. To, co ma być jednak praktyczne i funkcjonalne, może być też estetyczne i ładne. Ku uciesze pasjonatów wystroju wnętrz, projektanci już dawno wzięli sobie do serca design lamp. Dziś przepiękne modele możemy założyć zarówno w sypialni, salonie, jak i kuchni. Jaki wybór oferuje nam współczesny rynek? Jakie są najpopularniejsze rodzaje lamp sufitowych, które możemy założyć u siebie w mieszkaniu? I przede wszystkim, które ze wskazanych modeli, to designerskie lampy na topie? Podpowiadamy!
Oświetlenie natynkowe i oprawy wpuszczane
Rozróżnienie lamp sufitowych należy zacząć od oświetlenia natynkowego – zapewne najpopularniejszego jego rodzaju. O tym, że w istocie tego rodzaju lampy są najpowszechniejsze, świadczy choćby fakt, że pod taki typ oświetlenia przygotowywane są współczesne mieszkania i domy. Tak zwane lampy natynkowe montowane są możliwie, jak najbliżej źródła energii, a więc zaraz pod sufitem. Ich największą zaletą jest oczywiście dość niska cena, a przynajmniej możliwość znalezienia modelu, który takową się wyróżnia. Poza tym, tego rodzaju lampy są też niezawodne. Posiadają prostą, nieskomplikowaną konstrukcję, dlatego są odporne na awarie. Ich ewentualnym minusem jest to, że choć rozjaśniają pomieszczenie, to jednak zazwyczaj potrzebne jest przy nich dodatkowe źródło światła.
Oprawy wpuszczane stały się modne wraz z końcem XX wieku. Praktycznie każdy dom, który powstał na przełomie lat 80-tych posiada w swoim wnętrzu choćby jeden model takowej lampy. Niestety, z czasem zaczęły one Na szczęście dziś, oczywiście za sprawą projektantów – oprawy wpuszczane zyskały nowe, lepsze oblicze. Nie zmieniło się jednak to, że nadal montowane są na równi z sufitem. Nie wystają poza tynk, są praktycznie płaskie. Do największych ich zalet zaliczyć można oczywiście minimalizm. Ci, którzy są zwolennikami nienarzucającego się designu, niezmiennie je wybierają.
Designerskie lampy wiszące, żyrandole i oświetlenie szynowe
Lampy wiszące, to z kolei najgorętszy trend lat 90., który zresztą na topie utrzymuje się po dziś dzień. Tego typu oświetlenie jest bardzo funkcjonalne i praktyczne, skraca dystans między źródłem światła a powierzchnią, która ma być rozjaśniona. Designerskie lampy wiszące obecnie są w praktycznie każdym polskim domu. Za ich sprawą można świetnie podkreślić wprowadzony do mieszkania styl. Oferta kolejnych modeli jest bowiem ogromna! Dla niektórych ta wszechobecność stanowi jednak wadę.
Żyrandole większości z nas kojarzą się z eleganckimi, a czasami wręcz ekstrawaganckimi lampami, które połyskują tysiącami drobinek i kamyczków. Owszem, takie modele są w sprzedaży. Jednak żyrandol, to przede wszystkim lampa wisząca, mająca więcej niż tylko jedną żarówkę. Z racji swojej wielkości jest to idealnie rozwiązanie przy dużych pomieszczeniach. Zaletą żyrandola jest też regulacja wysokości. A duża ilość żarówek, to oczywiście lepsze oświetlenie. Wadą jest oczywiście cena. Tego rodzaju lampy są w większości o wiele droższe niż inne modele.
Oświetlenie szynowe to już ostatni rodzaj lamp sufitowych. Montuje się je na metalowej szynie, która bardzo często stanowi element ozdobny danego modelu. Zalety lampy w tym stylu, to przede wszystkim funkcjonalność i możliwość regulacji. Wśród wad wymienić należy z kolei ograniczenia w designie. Nie do każdego pomieszczenia oświetlenie szynowe pasuje.
Wybór oświetlenia do domu – czym się kierować przy zakupie?
Ostatnimi czasy prym w aranżacji wnętrz wiodą kolory głębokie, nasycone i intensywne. Ciemny odcień zieleni i granatu to prawdziwy hit. Nie tylko na ścianach i elementach wyposażenia wnętrz, ale również przy tekstyliach czy dodatkach. Przy czym zarówno pierwszy, jak i drugi odcień najlepiej jest łączyć z jaśniejszymi barwami. Dzięki subtelnemu połączeniu bieli lub beżu z dość ciemną kolorystyką, całość nabiera przytulniejszego i jednocześnie mniej przytłaczającego wyrazu. Pozostaje jednak pytanie: jakie lampy pasują do tego rodzaju aranżacji? Otóż modne i idealnie komponujące się ze wskazaną kolorystyką są designerskie lampy z abażurami. Takowe sprawdzają się zwłaszcza w sypialniach, gdzie liczy się przede wszystkim przytulność i możliwie jak najbardziej nastrojowy klimat. Klasyczne, materiałowe klosze w zależności od koloru – stanowią spójną całość ze ścianami lub są rzucającym się w oczy, jasnym akcentem w pokoju.
Z kolei druciane oświetlenie, a więc metalowe lampy świetnie sprawdzają się w połączeniu z uwielbianym przez Polaków stylem skandynawskim, minimalistycznym i loft. Ich design bazuje przede wszystkim na niebanalnych kształtach i surowych formach. Podobnie, jak lampy, których projekt opiera się na luźno zwisających kablach z żarówkami. Połączenie elementów drewna i metalu sprawia, że oświetlenie tego rodzaju staje się niezwykle oryginalne. Po wejściu do pokoju pierwsze co rzuca się w oczy, to właśnie nietypowa w wyglądzie lampa. Jeśli mieszkanie utrzymane jest w jednym z powyższych stylów – takie oświetlenie możemy zamontować w salonie lub kuchni. Betonowa wylewka, ceglane ściany czy surowe dodatki idealnie uzupełnią całość.