Styl rustykalny we wnętrzach cieszy się obecnie ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Cechą charakterystyczną tego trendu jest nawiązanie do prostych form. Co więcej, wiele osób kojarzy go z sielską, wiejską atmosferą i życiem zgodnie z zasadą: „slow life”. Przebywanie w spokojnym otoczeniu darów Matki Natury pozwala się odprężyć i spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy. Dowiedz się zatem, czym wyróżniają się dodatki do pomieszczeń w stylu rustykalnym, które sprawią, że dom zyska wspaniały wiejski klimat.
Kiedy narodził się styl rustykalny we wnętrzach, czyli jak to się zaczęło…
Styl rustykalny miał swój początek w Stanach Zjednoczonych w 1903 roku. W tym właśnie czasie Thomas Lee zaprojektował drewniane krzesło, które nosiło nazwę Adirondack. Ten amerykański dżentelmen zrobił krzesło, ponieważ pragnął zapewnić interesującą ozdobę do swojego domku letniskowego. Stało się jednak inaczej, ponieważ mała zwyczajna rzecz zainteresowała ludzi na całym świecie. Dlaczego? Mebel odbiegał znacznie pod względem wyglądu od cieszących się wtedy dużą popularnością modeli wiktoriańskich. Krzesło utrzymane było w wiejskim klimacie i wyróżniało się dużą niższą ceną. Z biegiem lat ludzie coraz częściej sięgali do tego typu rozwiązań, a wykorzystywanie elementów w takim klimacie we wnętrzach zyskało miano znanego dzisiaj stylu rustykalnego.
Dodatki do pomieszczeń w stylu rustykalnym — jakie są najważniejsze cechy stylu rustykalnego?
Cechą charakterystyczną stylu rustykalnego jest minimalizm, ale nie tylko. Dlatego nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi słowami. Styl rustykalny nawiązuje do wsi słowiańskiej lub skandynawskiej, a przede wszystkim szwedzkiej. Dlatego zgodnie z zasadami tego trendu stosuje się drewniane meble i proste dekoracje, a także ozdoby wykonane z naturalnych materiałów. Zatem kluczowym pojęciem stylu rustykalnego jest dążenie do uzyskania prawdziwej bliskości z naturą. Chodzi tutaj mianowicie o stworzenie rodzinnego ciepła i przytulnej atmosfery, która wprowadza do życia wyjątkowy optymizm. Pozwala się zatrzymać na chwilę, cieszyć się ze zwyczajnych rzeczy i doceniać prawdziwe wartości. Ludzie teraz za tym bardzo tęsknią. Codzienna bieganina i wiele spraw do załatwienia przyczyniają się do tego, że nie ma się obecnie czasu na drobne przyjemności. Zatem urządzenie domu zgodnie z wytycznymi stylu rustykalnego może być na to doskonałą receptą.
Jakie dodatki do pomieszczeń w stylu rustykalnym należy stosować, aby urządzić mieszkanie?
W domu przygotowanym z uwzględnieniem stylu rustykalnego świetne sprawdzą się lampy wiklinowe, z rattanu, kory czy gałęzi, które wspaniale przemycają ducha czasu. Kolejną cechą jest surowe drewno na przykład w postaci mebli, podłóg i stropów. Wspaniały efekt uzyskasz przez wykorzystanie naturalnych tworzyw takich jak: cegła, wełna, kamień, len, bawełna i wiele, wiele więcej. Mile widziane są także wszelkie nierówności na ścianach i chropowatość.
Zwieńczeniem dzieła będą dodatki do pomieszczeń w stylu rustykalnym nawiązujące do ludowości, czyli gliniane naczynia, lampy naftowe, haftowane narzuty i serwetki, kosze wiklinowe, bukiety z suszonych roślin oraz kwiatów polnych. Ciekawą kompozycją będą także cudowne warkocze czosnku.
Do wnętrz w stylu rustykalnym dodaje się często kominek. Wynika to z tego, że kiedyś ludzie żyjący na wsi mieli piec kaflowy dużych rozmiarów, ale dzisiaj nie jest tak łatwo znaleźć taki element kompozycyjny.
Jaka kolorystyka nawiązuje do stylu rustykalnego?
Styl rustykalny to w szczególności barwy bliskie darom Matki Natury. Dlatego chętnie stosuje się między innymi zieleń, biel, delikatny błękit, brązy i barwy pastelowe. Co więcej, świetnym rozwiązaniem jest też kolor naturalnego drewna. W przypadku wzornictwa dominują koronki, hafty, motywy roślinne i paski. O rustykalności stanowią również kraty. Pamiętaj jednak o tym, że w tym przypadku zdobnictwo ogranicza się raczej do minimum i nie odgrywa w tym trendzie ważnej roli.
Styl rustykalny w mieszkaniu można podkreślić przez obecność drobiazgów, na przykład figurek, starej komody, obrazów prezentujących życie na wsi, ceramicznych i wiklinowych ozdób czy drewna. Przy aranżacji wnętrza najważniejsza jest konsekwencja. Ponadto, istotne jest to, aby wszystko do siebie pasowało i stworzyło niepowtarzalną całość.