Styl ten można sprowadzić do trzech słów: prostota, naturalność i
funkcjonalność. Inspiracje czerpie z przyrody, dlatego nie może w nim
zabraknąć naturalnych materiałów jak drewno, wełna czy skóra. Choć z
pozoru surowy daje poczucie komfortu i przytulności. Ze względu na
funkcjonalność najczęściej wybierają go młodzi ludzie żyjący szybko i
intensywnie, łączący życie zawodowe z towarzyskim. Ale styl skandynawski
nie stawia granic nikomu, każdy, kto lubi minimalizm, proste i lekkie w
formie meble znajdzie tu coś dla siebie.
Jeśli szukasz inspiracji do
wnętrza, w którym mieszka minimalizm, a jednocześnie nie chcesz
rezygnować z domowego ciepła, poznaj sekrety aranżacji w skandynawskim
stylu. Skandynawowie opanowali do perfekcji sztukę łączenia natury,
funkcjonalności i nowoczesnego designu. Proste meble i geometryczne
dodatki oraz metalicznie połyskujące oświetlenie w modnych kolorach,
odmienią charakter Twojego wnętrza bez generalnego remontu! Styl Północy
nie musi ograniczać się do bieli, są kolory, które możemy zastosować do
każdego wnętrza, a ich zaletą jest to, że nie ulegają zmieniającym się
modom. Tym kolorem jest ciepły beż, kolor ten jest obok szarości jednym z
najmodniejszych odcieni stylu, w którym króluje naturalność. Jego
największą zaletą jest to, że można zastosować go jako bazę aranżacji,
ale może również stanowić jej główny element. Chętnie łączymy go z bielą
i czernią, ponieważ tak jak one jest uniwersalny i pasuje do
wszystkiego. Choć wnętrza w stylu skandynawskim stroni od nadmiaru
wzorów, to uwielbia bawić się fakturą, śmiało łącząc elementy z drewna,
metalu i skóry, aby nadać aranżacji indywidualnego charakteru. Wszystkie
te elementy jak meble (MTI Furninova), oświetlenie (Lucide) i dodatki
(dywany by Fargotex) znają Państwo w naszej ofercie, a my z
przyjemnością doradzimy jak je najlepiej skomponować do Państwa potrzeb.
Styl rustykalny to nic innego jak odniesienie do spokojnego życia zgodnego z naturą. Inspiruje się ludowością z XIX i początku XX wieku. Kojarzony jest on z dworkami oraz wiejskimi chałupkami. Czerpie pomysły z dawnych czasów i próbuje oddać atmosferę sprzed co najmniej wieku. Najważniejszym elementem w rustykalnych aranżacjach są naturalne materiały oraz tkaniny. Króluje tu także drewno, z widocznymi słojami, ale niemniej ważny jest tu kamień. Dlatego zarówno meble, jak i dodatki wykonywane ze sztucznych tworzyw nie będą pasować do tego stylu. Możemy za to wykorzystać ceramikę lub metale takie jak żelazo i miedź. Jeżeli zaś chodzi o kolorystykę obecną w stylu rustykalnym, należy zastosować ciepłe neutralne barwy (beże, biele) oraz kolory ziemi (np. odcienie brązów). Kolory intensywne są niewskazane. W zamian za ograniczone możliwości kolorystycznych możemy wykorzystać inspiracje ludowe i barwne wzory zarówno na ścianach, jak i w dekoracji. Popularnym motywem są tutaj: kwiatki, kratki, pasy. To właśnie one ożywiają rustykalne wnętrza. Istotnym akcentem jest też ornamentyka pojawiająca się na meblach inspirowana wsią, a także stylizowane drewno z widocznymi przetarciami, często też w stylu tym wykorzystywana jest surowa cegła lub pomalowana białą farbą co daje niesamowity efekt. Może być ona subtelnym elementem lub zajmować większą przestrzeń.
Swoim charakterem oddaje klimat tropików. Opiera się przede wszystkim na doborze mebli o prostych formach oraz egzotycznych dodatków w połączeniu ze stonowaną kolorystyką objemującą tzn kolory ziemi (piaskowe beże, brązy, kolor wanilii). Meble kolonialne, dzięki swej prostocie i małej ilości zdobień doskonale harmonizują z meblami nowoczesnymi. Są masywne i trwałe. Wykończenie ich powierzchni ma świadczyć o ich historycznym pochodzeniu, stosowane więc są rozmaite techniki postarzające, łącznie z imitacją otworów po kornikach; meble są woskowane i polerowane ręcznie. Szczególną popularnością cieszą się tradycyjne meble do gabinetów z masywnymi biurkami i przeszklonymi szafami bibliotecznymi, służące wyposażeniu zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i niewielkich biur. Stylowi kolonialnemu towarzyszy moda na ciemne, egzotyczne gatunki drewna, m.in. : venge, mahoń, palisander, tek.. Popularne są materiały naturalne: rattan, bambus i wiklina oraz wyplatane ze specjalnie preparowanego sznurka. Swój eklektyczny, łączący wiele wpływów, charakter styl kolonialny zawdzięcza różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich, takich jak: Anglia, Francja, Hiszpania czy Portugalia. Ponadto, łączą w sobie prostotę form i specyficzny klimat Dalekiego Wschodu wraz ze szlachetnością egzotycznych gatunków drewna.
Styl, który swój początek miał w Stanach Zjednoczonych. Tuż po upadku fabryk, zaczęły być one półlegalnie przejmowane przez artystów i powoli były one przekształcane w lofty. Industrial do Polski dotarł pod koniec lat 90. W stylu tym podstawą jest przestrzeń, której nigdy za wiele. Jeśli mamy taką możliwość to zlikwidujmy jak największą ilość ścian, zadbajmy o duże, przestronne okna. Przy wyższych pokojach można pokusić się o antresolę. To, co rzuca się jako pierwsze w stylu industrialnym to brak jakichkolwiek ozdób i pozostawienie instalacji na wierzchu. Przestrzeń loftów lubi łamanie konwencji i łączenie ze sobą różnych akcesoriów i mebli, co daje nam przy urządzaniu takiego wnętrza spore pole do popisu. Często wyposażenie wygląda jakby, zostało znalezione na śmietniku lub jakimś pchlim targu, a potem przeszło renowacje. Ulubionym materiałem jest metal. W stylu industrialnym króluje też duża ilość lamp w pomieszczeniach, które często są w kolorze czarnym z lekką domieszką czerwieni, dzięki czemu wyglądają jakby były lekko, nadszarpnięte rdzą. W tym stylu urządzania królują jasne kolory typu biele czy szarości, choć zdarza się też gdzieniegdzie spotkać kolor turkusowy.