Trendy wnętrzarskie podlegają nieustannym zmianom. Co sezon możemy obserwować wiele nowości, które rzucają zupełnie inne światło na użytkowość oraz estetykę naszych domów i mieszkań. Warto jednak wiedzieć, że współcześni artyści i designerzy, szukając inspiracji do swojej pracy, często odwołują się do stylistyk minionych czasów. Jedną z bardzo popularnych są ostatnio nawiązania do lat 30. XX wieku. Był to czas wysokiej aktywności w sztuce, także tej związanej z wyposażeniem wnętrz. Dominowała w nich klasyczna elegancja, którą dziś tak chętnie wykorzystujemy. Jakie jeszcze inspiracje z lat 30. warto poznać, aby móc ożywić z ich pomocą swoje cztery ściany?
Modernistyczne wnętrza z lat 30. XX wieku
W stylistyce lat 30. XX wieku dominował modernizm. To estetyka, która w dużej mierze odzwierciedlała klimat tamtych czasów. Opierał się on przede wszystkim na kontrastach, których nie brakowało także w życiu codziennym. Kryzys ekonomiczny i bieda ścierały się z wystawnością elit oraz możnych tego świata. Ich codzienność była wyrazista i pełna luksusu. Meble oraz akcesoria użytkowe reprezentowały wyjątkowy i elegancki styl, a przy tym jednocześnie miały w sobie wiele prostoty.
Inspiracje z lat 30. XX wieku — prosto i elegancko
Choć czasy były trudne, stylistyka tych lat odwoływała się nie tylko do funkcjonalności przedmiotów codziennego użytku. Jej zadaniem było również tworzenie we wnętrzu przyjaznego klimatu. Tak więc uzyskane formy były jednocześnie przydatne i miłe dla oczu. Cechowała je także prostota pełna elegancji w klasycznym rozumieniu. Co to oznaczało w praktyce?
Modernistyczna architektura oraz dodatki wyróżniały się w pierwszej kolejności minimalizmem i prostotą form. Mało było tu ozdobników, dekoracji i wyrazistych barw, za to dużo kształtów i figur geometrycznych. W estetyce tej dominowały ponadto kontrasty, na przykład faktur czy kolorów, oraz asymetria. Wnętrza były na ogół przestronne i duże. W takich pomieszczeniach było stosunkowo niewiele mebli, aby dzięki temu stworzyć wrażenie większej ilości miejsca. Co więcej, musiało w nich dominować światło, najlepiej naturalne, wpadające przez liczne i duże okna. Ta wyjątkowa elegancka zyskała wówczas wielu fanów, a dziś coraz chętniej sięgamy po te inspiracje z lat 30.
Niezwykle ciekawym elementem tamtych czasów były również nawiązania do architektury morskiej, między innymi do potężnych transatlantyków, które zachwycały swoją monumentalnością. Choć może się to wydawać misją niemożliwą, powstające wówczas budynki miały zaokrąglone kształty, miały wiele wykuszy okiennych czy okien narożnych, które stylistycznie niemal do złudzenia przypominały ogromne okręty.
Choć czasy kryzysu pod koniec lat 30. zaczęły powoli odchodzić w niepamięć, wiele elementów tego okresu pozostało z nami do dziś. Co więcej, wielu współczesnych artystów czerpie z tej stylistyki, tworząc pełne komfortu i klasycznej elegancji formy. Jak jeszcze można je wykorzystać w dzisiejszych wnętrzach oraz w budownictwie?
Jak wykorzystać stylistykę lat 30. XX wieku we współczesnych wnętrzach?
Osoby, które lubią śledzić dokonania naszych przodków, z pewnością zainteresują się stylistyką lat 30. XX wieku. Jak można wykorzystać ją współcześnie?
Ważną cechą modernizmu lat 30. było w dużej mierze zapewnienie użytkownikom prostoty i elegancji, opakowanej w wygodną formę. Meble i przedmioty codziennego użytku miały być przede wszystkim funkcjonalne, ale również musiały zapewniać wysoki poziom komfortu. To połączenie wynikało z potrzeb tamtych czasów. Czasy były trudne, więc niewielu stać było na luksusowe towary, ale każdemu zależało na walorach użytkowych zamkniętych w estetycznej formie. Inspiracje z lat 30. zachęcają nas przede wszystkim nieskomplikowanymi, ale przyjemnymi dla oka projektami. Możemy je spotkać nawet w całkiem współczesnych realizacjach. Nowoczesne domy-stodoły to w pewnym sensie nawiązanie do tradycji modernistycznych.
Wolne przestrzenie, brak przytłaczających elementów oraz poczucia nadmiaru mogą być doskonałą inspiracją do wykorzystania w naszych czterech kątach. Warto również postawić na wysokiej jakości naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy szkło. Produkty z nich wykonane cechuje trwałość i klasyczna elegancja, która nigdy nie wychodzi z mody. Co więcej, zapewnienie we wnętrzu dużej ilości naturalnego światła to gwarancja dobrego samopoczucia oraz doskonałej aranżacji, która pomoże stworzyć przyjemną atmosferę wokół nas.
Współczesne wnętrze w klimacie lat 30. XX wieku
Wbrew pozorom nie jest to wcale zadanie karkołomne. Wiele modernistycznych idei możemy zaobserwować w nowoczesnych projektach. Jedną z kluczowych jest zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni do życia. Nawet w mieszkaniach o niewielkim metrażu jest to osiągalne, wystarczy ograniczyć ilość sprzętów, które niejednokrotnie, zamiast służyć, przytłaczają wnętrze. Ważnym elementem są również okna. We współczesnym budownictwie stosuje się dużą ilość przeszkleń. Coraz częściej w mieszkaniach montuje się panoramiczne okna, często zajmujące niekiedy całą ścianę danego pomieszczenia.
Inspirując się wnętrzami z lat 30. XX wieku, warto zwrócić także uwagę na dobór odpowiednich dodatków. Meble oraz akcesoria powinny być proste w formie, ale estetyczne. W tej stylistyce dominuje asymetria i kontrasty, dobrze więc zestawiać ze sobą różne kolory, faktury i kształty. Nie można przy tym zapominać o wygodzie, jest to bowiem cecha, która znajdowała się w trendach tamtych czasów. Jest to walor ceniony i dziś, dlatego, projektując nasze wnętrza, powinniśmy zadbać o to, aby były one w pełni komfortowe, ale i funkcjonalne.
Modernizm to wyjątkowy styl, który z powodzeniem można wykorzystać współcześnie. Nawet fani luksusowych dodatków mogą się nim zainspirować. Dla tych osób może on stanowić bazę do dalszych modyfikacji i ulepszeń. Minimalistyczne elementy można uzupełnić o bardziej dekoracyjne przedmioty: stylowe lampy czy ozdobne akcesoria, na przykład zegary. Ważne, aby tak urządzona przestrzeń zapewniała komfort i ułatwiała codzienne funkcjonowanie.